Батарейки: шкода для навколишнього середовища, рекомендації щодо утилізації

Що являють собою батарейки

Батарейки – невід’ємна частина життя практично кожної людини. Саме на них базується робота стільникових телефонів, ноутбуків, різноманітних дитячих іграшок. До того ж вони забезпечують роботу пристроїв, що працюють від мережі, при відключенні електроенергії.

Батарейки бувають сухими, літієвими, лужними. Незважаючи на удавану зовнішню простоту, ці маленькі автономні джерела живлення влаштовані досить складно. Під металевим корпусом ховаються пастоподібний електроліт, графітовий стрижень. Вкрай складно уявити собі, який шкода від батарейок для навколишнього середовища, особливо від речовин, що містяться у відпрацьованих батарейках.

Хімічний склад

Що ж входить в склад відпрацьованих батарейок? В них містяться свинець, олово, магній, ртуть, нікель, цинк і кадмій. Всі ці токсичні елементи завдають непоправної шкоди як здоров’ю людини, так і навколишнього середовища!

Статистика

Вчені з різних країн підрахували: одна пальчикова батарейка, яка була викинута в лісовій або парковій зоні, здатна забруднити двадцять квадратних метрів ґрунту або 400 літрів води! Але це далеко не всі наслідки. Окремо варто сказати і про те, що при спалюванні батарейки виділяють діоксин, що отруюють повітря. Ці діоксини можуть переміщатися на кілометри!

Вчені називають ці предмети зброєю масового ураження. Екологи зуміли підрахувати, чим саме може обернутися звичка, викидати джерела живлення. Є навіть конкретне цифрове вираження шкоди, що завдається такими батареями: один такий пристрій може стати причиною того, що не виростуть два дерева, не виживуть кілька тисяч дощових черв’яків, які роблять грунт родючим, загине кілька сімей їжачків і кротів! Хоч батарейки і становлять лише 025% від усіх відходів, на їх частку припадає не менше 50% токсичних металів у смітті.

Шкода для людини

Боятися нових батарейок не варто. А ось використані джерела живлення таять у собі масу небезпек! Яку шкоду приносять батарейки людині? Луги, які входять до складу цього пристрою, здатні записувати слизові оболонки і шкіру, кадмій завдає істотної шкоди ниркам і легким. Міститься у відпрацьованих батарейках свинець взагалі «рекордсмен» за кількістю неприємностей, які він може доставити: від нього гинуть клітини крові, він вражає печінку і нирки, завдає непоправної шкоди нервовій системі і кістковим тканинам! Ртуть надає негативний вплив на органи дихання, а цинк і нікель пошкоджують головний мозок!

Всі ці отруйні елементи накопичуються в людському організмі, приводячи навіть до репродуктивних і онкологічних захворювань.

Шкода для дітей

Особливу шкоду використані батарейки наносять дітям. Адже саме діти активно пізнають світ, причому, частіше за все вони роблять це, засовуючи предмети в рот.

А тепер уявіть, що може статися, якщо малюк засуне в рот неробочий елемент живлення. Зрозуміло, почнеться хімічна реакція, яка може призвести до непоправних наслідків. До того ж відпрацьовані батарейки з часом починає «текти», тобто, небезпечне вміст випливає, викликаючи хімічні опіки шкірного покриття.

Як зменшити шкоду батарейок для навколишнього середовища?

Способи запобігти екологічну катастрофу є. Прикладом, кажуть дослідники, можна купувати батарейки, які можна заряджати. У того ж, існують батарейки, до складу яких не входять ртуть і кадмій, а значить, шкоду для батарейок навколишнього середовища істотно знижується. А краще взагалі відмовитися від тієї техніки, для якої потрібні такі джерела живлення. Варто зробити вибір на користь приладів, що працюють від мережі, на ручному заводі або від альтернативних джерел.

Щорічно жителі Європейського Союзу споживають 160 тисяч батарейок для побутового застосування. У всіх країнах Євросоюзу, а також у Сполучених Штатах Америки і в Канаді розташована величезна кількість пунктів прийому відпрацьованих батарейок. У Нью-Йорку є закон, який забороняє викидати відпрацьовані елементи живлення в сміття.

Так як шкоду батарейок науково підтверджено, виробники і великі магазини в ЄС, продають батарейки, обов’язково повинні приймати відпрацьовані пристрою. В іншому випадку влада зобов’язують організації виплатити штраф, розмір якого становить 5 тисяч доларів. До речі, відсоток на утилізацію спочатку включений у вартість батарейки, а покупець, який здав її, отримує знижку на нову! Знаючи про те, якої шкоди від батарейок для навколишнього середовища, японці просто збирають ці джерела живлення і зберігають їх до тих пір, поки не з’явиться оптимальна технологія їх переробки!

Українські волонтери, які збирають відпрацьовані батарейки, б’ють на сполох: вони накопичили понад 50 тонн елементів живлення, однак єдине підприємство яке переробляло їх в Україні, відмовилося від цього, а імпортери батарейок не поспішають оплачувати їхню переробку в ЄС. Координатори проекту «Батарейки, здавайтеся!» покладають надію на зміни до законодавства про відходи, до підготовки яких вони долучилися спільно з Мінприроди. І сподіваються, що вартість переробки закладатимуть у ціну товару, як це відбувається на Заході.

Між тим, експерти радять українцям будь-що збирати батарейки і не викидати їх на звалище, бо саме вони є найтоксичнішим елементом побутового сміття, який вкрай небажано повертати у довкілля.

Ртуть, свинець, кадмій, літій, кислоти та лужні сполуки – ці речовини виділяються зі вживаних батарейок і отруюють ґрунт, річки й підземні води. Зрештою, вони потрапляють до продуктів харчування, якщо їх викинути на звичайне звалище. Ця проблема давно відома науковцям, більше того, у Євросоюзі створена ціла система поводження з відпрацьованими батарейками. Утім, в Україні це питання навіть не врегульоване у законодавстві, стверджує група волонтерів громадського проекту «Батарейки, здавайтеся!»

Шість років тому ці волонтери, переважно представники ІТ-бізнесу, почали створювати всеукраїнську мережу збирання на переробку вживаних батарейок. Нині вона нараховує півтори тисячі точок для прийому використаних елементів живлення, а самих старих батарейок організація зібрала понад 50 тонн. Чи не найбільший склад, у Києві, налічує 14 тонн таких відходів.

Як правильно утилізувати?

В черговий раз змінюючи батарейки в плеєрі, пульті або іграшці, не поспішайте до сміттєвого відра. Загорніть елементи живлення в папір і обов’язково покладіть їх в пакет. Не збирайте велика кількість батарейок, знайдіть пункт прийому і неодмінно відвозити їх туди. Є ще одна цікава можливість утилізувати шкідливі батарейки: проявіть ініціативу і організуйте їх збір прямо у себе в хаті!

Follow by Email